Skip links

Haberler ve Duyurular

Basın Duyurusu

Birliğimiz ve Daire ortak hareketle, hemen köpekleri bulundukları yerden alıp, ilk muayene ve iç parazit ilaçlamalarını yaparak, Sibel Hanım’ın isteği doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Sarayı avlusunda bulunan köpekler için geniş kafese yerleştirmiştir.

25. Dönem Olağan Genel Kurul Çağrısı

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği 25. Dönem Olağan Genel Kurulu 17 Ekim 2020 Cumartesi günü saat 16:00’da Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği lokalinde yapılacaktır.

Basın Açıklaması

Veteriner hekimler; sağlıklı hayvan yetiştirilmesi, hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanlarında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamaktadırlar. Tek sağlık kavramının temel unsurlarından biri olan veteriner hekimler bu hastalıkların önlenmesinde ve kontrolünde başta beşeri hekimlik olmak üzere diğer bilim dallarıyla beraber ulusal stratejiler geliştirerek etkin çözümler üretmektedirler. Bu vesile ile hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve zoonoz hastalıklarla mücadele de ayrıca doğrudan çevre ve halk sağlığının korunmasında önemli yükümlülükleri bulunan köklü bir geçmişe sahip, saygın bir kurumsal

Alt Sınır Ücret Tarifeleri belirlenmiştir

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği yönetim kurulu olarak 4/1977 sayılı yasamızın bize verdiği yetki ve sorumluluk gereği 2019-2020 yıllarında uygulayacağımız alt sınır ücretleri belirlenmiştir.

Batı Nil Virusu – Basın Açıklaması

Batı nil virüsü (West nile virüs-WNV) enfeksiyonu, flaviviridae ailesine ait Flavivirus cinsi olan batı nil virüsü’nun neden olduğu zoonoz (hayvanlardan insanlara, insanlardan hayvanlara bulaşma) bir enfeksiyondur. Virus, RNA yapısında olup Culex cinsi sivrisinekler aracılığıyla yayılmaktadır. Batı nil virüsü ilk kez 1937 yılında izole edilmiştir. Günümüze kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış olup, kuzey ve güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya ve Okyanusya da bulunmaktadır. YAYILMA ve BULAŞMA: WNV, culex cinsi sivrisinekler ile yayılmaktadır. Sivrisinekler ise virüsü,  yabani kuşlardan almaktadır. Virusun yaşam döngüsü, sivrisinekler ile yaban hayattaki kuşlar arasında olmaktadır.Yabani kuşlar virusun rezervuarıdır. Ancak  virüsü taşıyan sivrisineklerin insanları ve hayvanları sokması ile döngü

KTVHB Denetim Faaliyetine Başladı.

Birliğimizin resmi web sayfası iletişim bölümünden online iletilen şikayet üzerine Birlik yönetim kurulu adına Başkan Gökmen COŞAN ve Genel Sekreter Gözen BARBAROS söz konusu Veteriner Kliniğini denetlemiştir. Şikayet konusu görüşülmüş ve konunun ortadan kaldırılması için uyarı yapılmıştır. Konu ile ilgili denetimlerimiz devam edecektir.

Dünya Gıda Güvenliği Günü

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak, Birleşmiş milletlerin resmi kararı ile 7 Haziran 2019 tarihinin ilk defa “Dünya Gıda Güvenliği Günü” olarak kutlanacağını paylaşmaktan mutluluk duymaktayız.

E-Kütüphane hizmete girmiştir

KTVHB yasası madde 4 (e) “Mesleki broşür ve dergi yayınlamak, yayınlatmak ve kitaplık kurmak suretiyle meslek mensuplarının mesleki bilgilerinin gelişmesine yardımcı olmak” amacına hizmet etmek üzere E-Kütüphane kurulmuş ve hizmete girmiştir.

Kayıt belgeleri yenilenmiştir

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği yönetim kurulu tarafından Kayıt belgeleri yenilenmiştir. Kayıt belgesini temin etmek isteyen üyelerimizin genel sekreterlik ile iletişime geçmesi rica olunur.